Bazylika Świętego Jana Bapdysty w Kanadzie

  • -

Bazylika Świętego Jana Bapdysty w Kanadzie

Bazylika Świętego Jana


W 1834, kiedy biskup Michael Anthony Fleming ujawnił swój plan budowy dużego i imponującego kamiennego kościoła jako katedry Nowej Funlandii, St. John’s, było małym miasteczkiem liczącym około 19 000 mieszkańców, z których około 14 000 było katolikami.

W tym czasie cała Nowa Fundlandia była wikariatem apostolskim podlegającym jurysdykcji biskupa Fleminga. Stara kaplica, która przez ponad pięćdziesiąt lat służyła jako katedra katolicka dla całej Nowej Funlandii, była małym drewnianym budynkiem, wzniesionym na dzierżawionej ziemi na Henry Street, gdzie obecnie znajduje się Gwiazda Hali Morskiej. Do 1834 r. Kończyła się dzierżawa, a budynek popadał w ruinę. Rzeczywiście, zapewniało to tak mało ochrony przed czynnikami, że pomoc w Mszy często była narażona na deszcz, mroźne wiatry lub dryfujący śnieg. Konieczne było wzniesienie bardziej stosownego sanktuarium na ofiarę Wiecznej Ofiary.

Miejsce wybrane przez biskupa na nowy kościół było częścią otwartego terenu w pobliżu Fort Townshend. Zostało to zarezerwowane dla celów wojskowych, ale w rzeczywistości było wolne i prawdopodobnie nie będzie używane, ponieważ na Wzgórzu Sygnańskim wzniesiono nowe baraki, a wszyscy członkowie Garnizonu zostaną tam przeniesieni po ich ukończeniu. Jednak ani wojsko, ani władze świeckie nie były skłonne do współpracy z biskupem w jego staraniach o zdobycie tego miejsca. Każda przeszkoda została postawiona na jego drodze, a jego liczne prośby i apele spotkały się z obojętnością lub jawnym antagonizmem. Odbyło się prawie pięć lat trudnych i frustrujących negocjacji, a Biskup odbył pięć podróży w pełnym ryzyku po wzburzonym Atlantyku na statkach żaglowych, zanim ostatecznie zabezpieczył ziemię. W kwietniu 1838 r., Dzięki łaskawemu dekretowi nowej królowej Wiktorii, ustanowiono ostateczną dotację w wysokości około 9 akrów w celu wzniesienia nowej katedry i powiązanych z nią budynków.

Wielka była radość katolików w St. John’s, kiedy otrzymali wieści, a dzięki nieskrępowanej wierze i energii podjęli wielkie dzieło. Gdy tylko teren został zbadany i ograniczony przez inżynierów wojskowych i rządowych, bardzo duży tłum mężczyzn, kobiet i dzieci zebrał się w miejscu z narzędziami, słupkami i gwoździami i przejął w posiadanie grunt w najbardziej decydujący sposób, wznosząc ogrodzenie pięć stóp wysoko wokół nieruchomości w mniej niż dwadzieścia minut.

27 maja 1839 był dniem wyznaczonym na rozpoczęcie prac wykopaliskowych. Wszystkie klasy przyłączyły się do pracy, kobiety używały nawet fartuchów do niszczenia żwiru, odkopano 8800 metrów sześciennych; zadanie, które zostało zaplanowane na dwa miesiące, zostało ukończone za dwa dni.

Gdy tylko zimowy śnieg był wystarczająco głęboki, mężczyźni udali się do lasu odległego o dwanaście mil, aby uzyskać drewno potrzebne do rusztowania. W godzinach między 10:00 a 13:00 w ciągu jednego dnia przywieźli na miejsce około 4000 kawałków drewna, każdy o długości około 30 stóp.

Pierwotną intencją biskupa było, aby kamień potrzebny do budowy kościoła był nabywany lokalnie, a duże ilości wydobywano i transportowano z Wyspy Kelly, Poczęcia Poczęcia: od Wzgórza Sygnałów, św. Jana; i kilka innych miejsc w pobliżu miasta. Wkrótce okazało się jednak, że po prostu zbyt trudne i zbyt drogie jest wyładowanie wystarczającej ilości lokalnego kamienia w St. John’s na potrzeby tak dużego budynku. Biskup Fleming zorganizował więc wyprawę z Irlandii z wapienia Galway i granitu dublińskiego. I znowu nie brakowało robotników, protestantów, katolików, mieszkańców miasta, a także mieszkańców pobliskich osiedli, pomagających rozładowywać ładunki i zabierać kamień z nabrzeży na plac budowy.

Oprócz dobrowolnej pracy fizycznej rybacy i fokatorzy całej wyspy hojnie wnieśli swój niewielki dochód do funduszy potrzebnych do pracy. Rzeczywiście, duchowni często mieli do czynienia z ludźmi, którzy często stawiali potrzeby kościoła przed potrzebami własnych rodzin.

Nie należy też zapominać, że w tym samym okresie biskup Fleming był zaangażowany w budowę klasztorów zarówno dla Sióstr Prezentacji i Miłosierdzia.

W końcu, w dniu 20 maja 1841 r., Wmurowano kamień węgielny pod imponującą ceremonię. Dla katolickiej ludności św. Jana był to dzień pełen radości i radości.

Powoli, ale bez wątpienia postępy prac nad wielką katedrą. Straty w Wielkim Ogniu z 1846 roku, upadek Wright’s Bank w Londynie, gdzie wszystkie fundusze Kościoła zostały zdeponowane, i różne inne nieszczęścia, utrudniły, ale nie zatrzymały się na długo, prace nad budynkiem. W dniu 6 stycznia 1850 r., W Święto Objawienia Pańskiego, katedra została dostatecznie ukończona, aby otworzyć się na uwielbienie. Pierwsza msza została odprawiona przez biskupa Fleminga, ale frustracja i trud trzydziestu lat zebrały swoje żniwo, a biskup był wyraźnie umierającym człowiekiem. Udało mu się ukończyć mszę, pobłogosławić kościół i głosić ludziom. Potem przeszedł na emeryturę

naprawione