Katedra w Manili

  • -

Katedra w Manili

Katedra w Manili

Katedra w Manili została założona w 1581 roku, jednak jej obecna inkarnacja pochodzi dopiero z 1958 roku. W jej bogatej historii została zniszczona przez pożar i trzęsienie ziemi, podczas bombardowań podczas II wojny światowej zadała straszliwe obrażenia. Jednak budynek wznosił się z popiołów za każdym razem i jest teraz jednym z najważniejszych zabytków Starego Miasta.

Zanim wejdziesz do środka, spójrz na brązowe panele na głównych drzwiach, aby dowiedzieć się więcej o zmieniających się losach katedry, począwszy od zawalenia się pierwotnego budynku w 1600. Zatrzymaj się, aby podziwiać neoromańską fasadę z rzeźbionymi świętymi i tuż pod krzyżem insygnia papieskich kluczy i diademów, zainstalowane w 1981 r. dla uczczenia wizyty papieża Jana Pawła II.

Bogato zdobione wnętrze katedry zawiera wiele ciekawych funkcji, w tym jeden z największych narządów piszczałkowych na Dalekim Wschodzie i wspaniałe witraże. Ołtarz główny zdobi imponująca pozłacana statua z brązu Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Podnieś oczy w górę, do kopuły, gdzie osiem par okien ma jeszcze bardziej uderzający witraż.

Kapliczki boczne przy głównej nawie są wypełnione pięknymi świętymi obrazami i rzeźbami oraz misternie zdobionymi ołtarzami. Kaplica św. Piotra jest szczególnie znana ze względu na delikatną mozaikę, podczas gdy Kaplica Najświętszego Serca i Najświętszego Sakramentu mieści słynną relief z ołtarza z brązu. Nie przegap ozdobnej marmurowej ambony i tronu biskupiego, przypominającego bogate dziedzictwo architektoniczne katedry. Zanim odejdziesz, poświęć chwilę, aby odetchnąć wyjątkową atmosferą tego duchowego miejsca, które raz po raz zatriumfowało nad przeciwnościami losu.

naprawione