Kościół Świętego Olafa w Oslo – Norwegia

  • -

Kościół Świętego Olafa w Oslo – Norwegia

Kościół Świętego Olafa w Oslo
Katedra Świętego w Oslo

Kościół jest kościołem krzyżowym, w którym na wschód i na zachód tworzy się nawa główna, z ołtarzem we wschodniej części i organami rurowymi na zachodzie. Ołtarz i ambona zostały umieszczone wkrótce po inauguracji w 1697 roku, ale Wielka Wojna Północna (1709-1720) położyła kres dalszej pracy nad wnętrzem. Dopiero w latach 1720-tych na miejscu znajdowały się pierwsze organy kościelne zbudowane przez Lamberta Daniela Karstena, a także galerie i wnęki wzdłuż ścian. Zegar wieżowy, który został zainstalowany w 1718 roku, jest najstarszym działającym kościołem w kraju.

Kościół przeszedł kilka poważnych zmian. Najważniejsza jest odbudowa, która miała miejsce w latach 50. XIX wieku, pod przewodnictwem architekta Alexisa de Chateauneuf. Kościół otrzymał obecną wieżę z brązową iglicą, która od tego czasu jest znaną panoramą miasta. Murarze używali cegieł holenderskich, ale nie byli w stanie uzyskać wystarczającej ilości. Z tego powodu trzeba było użyć czerwonej cegły, którą można dziś oglądać na fasadzie kościoła. Podczas odbudowy kościół otrzymał królewskie wejście na południe, zbudowane z tej samej czerwonej cegły.

Wewnątrz kościół zachował swoje barokowe wnętrze w XVIII wieku, ale zgodnie z estetycznym trendem z lat 1850-tych wszystkie barokowe elementy wyposażenia, z wyjątkiem organowej elewacji, zostały usunięte z kościoła. Kościół został odnowiony w neogotyckim wnętrzu i stał się wpływowym w rozwoju stylu neogotyckim w kraju. Styl ostatecznie zdominuje wszystkie nowe kościoły w stolicy, z kościołem Zachodniej Aker jako pierwszym w 1855 roku.

W związku z obchodami 900-lecia Oslo w 1950 r. Kościół został przebudowany na pierwotne barokowe wnętrze pod przywództwem architekta Arnsteina Arneberga. Ołtarz, ambona i chrzcielnica zostały sprowadzone z Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa oraz kościoła kapłańskiego w Majorstua. Wielkie obrazy sufitowe Hugo Lousa Mohra powstały w latach 1936 – 50. Kaplica od strony południowej została zaprojektowana przez architekta Arneberga i ukończona w 1950 roku.

Dzisiaj kościół jest głównym kościołem diecezji Oslo i kościołem parafialnym w centrum miasta. Jest to także narodowy kościół Norwegii i gospodarz długiej serii wydarzeń krajowych i królewskich. Katedra w Oslo jest również oddziałem dziekanów.

naprawione