Kościół w Santa Cruz – Tajlandia

  • -

Kościół w Santa Cruz – Tajlandia

Kościół w Santa Cruz – TajlandiaKościół w Santa Cruz - Tajlandia

Kościół w Santa Cruz to  jeden z wielu starych kościołów katolickich w Bangkoku, został zbudowany w 1770 roku za panowania króla Taksina (1867 – 1782). Ten kościół Świętego Krzyża jest dziedzictwem stosunków tajsko-portugalskich, które sięgają XVI wieku.

Kiedy Ayutthaya wpadła w ręce burmańczyków w 1767 roku, większość Europejczyków wróciła do swoich krajów. Niektórzy mieszkańcy Portugalii pozostali jednak w Tajlandii. Kiedy Kimg Taksin zaoferował im znalezioną świątynię, Brat Core wybrał ziemię w społeczności Portugueses w pobliżu rejonu Kuti Jean. W czasach króla Ramy III świątynia popadła w nieszczęście, kardynał Pallegoix ponownie ustanowił ją i przemianował na kościół Santa Cruz lub kościół Świętego Krzyża, jednak powszechnie znany jest jako „Wat Kuti Jean”.

Brama do przestronnego dziedzińca znajduje się w niewielkiej odległości od mola Santa Cruz na Chao Phraya. W kącie dziedzińca znajduje się krucyfiks i posąg Maryi w pięknym ogrodzie w drugim.

Na mniejszym dziedzińcu, otoczonym niskim kutym żelaznym ogrodzeniem, stoi schludny, kremowo-kolorowy kościół, przycięty w czerwono-brązowy i zwieńczony kopułą dzwonnicą. Ściany boczne kościoła zdobią witraże z biblijnymi obrazami.
Usytuowany wśród starych domów nad brzegiem rzeki i nowszych budynków w głębi lądu, czerwonawa kopuła starego kościoła katolickiego jest wybitnym zabytkiem na rzece Chao Phraya.

naprawione